Koks pulsas yra normalus, o kada reikėtų sunerimti?

34 komentarai

Pulsas yra kraujo arterijų „bangavimas“, kuris yra tiesiogiai susijęs su širdies veikla. Jis nusako širdies susitraukimų dažnį, tad yra plačiai naudojamas širdies ir kraujagyslių ligų diagnostikai, kontrolei ir prevencijai.

Pulsas, pulso banga

Kaip išsimatuoti pulsą?

Šiandien šis rodiklis matuojamas 3 pagrindiniais būdais – čiuopiant arteriją (dažniausiai riešo arba kaklo) bei skaičiuojant „bangavimus“, spaudimo matuoklio arba pulsoksimetro pagalba. Pulsą apčiuopos metu dažniausiai nustato medikai, o namie tam yra patogiausia naudoti kraujospūdžio matuoklį. Praktiškai visi spaudimo matuokliai matuoja pulso dažnį, o kai kurie nustato ne tik dažnį, bet ir aptinka neritmišką širdies veiklą (Pvz. Omron M2 classic, Omron M3 comfort ar Microlife BP B2, visi šiuolaikiški Nissei bei LD spaudimo aparatai).  Pulsoksimetras dažniausiai naudojamas ligoninėse, tačiau pacientams, turintiems pastovių problemų su pulsu ar širdies veikla, rekomenduojama jį turėti ir namuose.

Pulsas, pulso matavimas

Normalus pulso dažnis

Pulso dažnio norma priklauso nuo žmogaus amžiaus. Naujagimiams ji yra didesnė, o suaugusiems mažesnė. Normalus Širdies susitraukimo dažnis (ŠSD) naujagimiams iki 3 mėn. yra 100 - 150 dūžių per minutę.

Kūdikiams nuo 3 iki 6 mėn. 90 - 120

Kūdikiams nuo 6 iki 12 mėn. 80 – 120

Vaikams nuo 1 iki 10 metų 70 – 130

Vaikams nuo 10 metų bei suaugusiems 60 – 90

Vis dėl to norime atkreipti dėmesį, kad normalus pulso dažnis yra individualus, o norma yra tik orientacinė. Pavyzdžiui profesionalūs sportininkai dažniausiai turi treniruotą širdį, kuri išstumia daug kraujo vieno susitraukimo metu, tad tokių susitraukimų organizmui aprūpinti krauju reikia mažiau. 40 dūžių per minutę tokiems sportininkams gali būti visiškai normalus rodiklis.

Per dažnas ir per retas ŠSD

ŠSD yra glaudžiai susijęs su kraujospūdžiu. Kuo kraujo spaudimas didesnis tuo širdis plaka greičiau ir atvirkščiai. Jeigu kraujospūdis yra virš normos ribų tai lemia ir pulso padidėjimą, tai yra normalu. Sunerimti reikėtų jeigu Jūsų kraujo spaudimas yra normalus, o pulsas labai žemas arba aukštas. Jeigu tai nustatoma dažnai (kelis kartus per savaitę) reikia kreiptis į gydytoją, nes tokia būklė būtinai turi būti gydoma.

Neritmiškas pulsas

Pulsą apibūdina ne tik jo dažnis, tačiau ir daugybė kitų rodiklių, tarp kurių vienas svarbiausių yra ritmiškumas. Neritmiškas pulsas gali būti lengvai nustatomas apčiuopos metu, jį rodo dauguma šiuolaikiškų kraujospūdžio matuoklių. Pulso netolygumai gali būti daugybės ligų simptomas. Viena dažniausių neritmiško pulso priežasčių yra aritmija. Širdies permušimai, keli dūžiai iš eilės, pauzės širdies darbo metu ir kitos būklės gali būti nustatomos pulso matavimo metu. Jei čiuopiant arteriją ar kraujospūdžio matavimo metu aptinkami pulso netolygumai dažniau, nei 2-3 kartus per savaitę, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Kuris spaudimo matuoklis geriausiai nustato pulso netolygumus?

Microlife BP BP AFIB. microlife AFIB, microlife kraujo spaudimo matuoklis, kraujospūdžio matuoklis microlife

Esant problemoms su pulsu, aceso.lt rekomenduoja naudoti gamintojo „Microlife“ AFIB serijos kraujospūdžio matuoklius. Jie buvo sukuri specialiai tam, kad maksimaliai įvertintų pulsą kraujo spaudimo matavimo metu. Pvz. kraujospūdžio matuoklis „Microlife“ BP B3 AFIB nustato pulso aritmijas ir  prieširdžių virpėjimus, tad Jūsų širdies permušimai tikrai neliks nepastebėti. Aritmijos bei pulso netolygumų nustatymui didelę įtaką turi matavimo trukmė. Kuo ilgiau atliekamas matavimas, tuo lengviau pastebėti netaisyklingą širdies veiklą. Spaudimo matuoklis Microlife BP B3 AFIB turi MAM režimą kurio metu atliekami 3 matavimai iš eilės, o nustatant pulso netolygumus vertinami visų šių matavimų duomenys. Be to, šis prietaisas yra kliniškai patvirtintas ir rekomenduojamas naudojimui ne tik įprastam pacientui, bet ir nėščiosioms, turintiems didelį antsvorį, sergantiems hipotenzija, cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu pacientams.

Rekomenduojame šiuos kraujospūdžio matavimo aparatus:

 

Mankštinantys žmonės, moterys

Taigi stebėti pulsą yra būtina norint įsivertinti savo sveikatos būklę. Reikia vertinti ne tik jo dažnį, bet ir tolygumą, priklausomybę nuo kraujo spaudimo bei kitus parametrus. Tai padaryti padeda kraujospūdžio matuokliai, kuriuos vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai naudoja beveik kasdien. Neignoruokite pulso netolygumų, reto arba labai dažno ŠŠD, matuokitės ir vertinkite šį rodiklį kuo dažniau ir būkite sveiki. 


34 komentarai


  • Jurate Zimance

    Mano pulsas siuo metu su vaistais 114-78,pelsas97 .Ar isties jau sunerimti .aciu


  • Angele

    Mano rodo 142/78/130 ar tai normalu


  • Ingrida

    Ar verta sunerimti, kai tokie skaičiai 123-82-84


  • danutė

    man virš? 80 kraujo spaudimas 142/74 širdies pulsas 68 ar tai normalu?


  • Algimantas

    Laba diena, paskutiniu metu pjutau širdies darbo sutrikimą. Spaudimas 165-79-44
    Vartoju Amlesa 8/5 mg.


Palikti komentarą

Komentarai yra peržiūrimi prieš paskelbiant