Kaip išsirinkti tinkamą kraujo spaudimo matuoklį?

Įsivertinkite, ar Jums reikia pirkti kraujo spaudimo matuoklį

Klausimas

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, žmonės dažniausiai miršta nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų [1]. 2016 metais nuo išeminės širdies ligos ir insulto minė net 15,2 mln. žmonių, todėl labai svarbu laiku diagnozuoti širdies ligas ir jas tinkamai gydyti. Minėtų ligų diagnozavime vieną svarbiausių vietų užima kraujospūdis. Pradėti reguliariai jį matuotis reikėtų kiek galima anksčiau, geriausia nuo 35-40 metų. Be abejo, kraujo spaudimas turi būti sekamas, jei vartojate širdies veiklą ar kraujodarą veikiančius vaistus (pvz. jei tyrimai parodė, kad Jūsų kraujas „tirštas“ ir vartojate kraują „skystinančius“ vaistus). Kartais patikrinti kraujo spaudimą reikia ir jaunesniems žmonėms - paaugliams bei vaikams. Kraujospūdis paaugliams gali pakilti dėl nesveiko gyvenimo būdo, nuovargio ar nerimo [2]. Kita vertus, aukštas spaudimas vaikui gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas [3] (pvz. įgimtą širdies ydą).  Taigi, jeigu jums yra virš 35 metų, Jūs vartojate širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančius vaistus arba jei norite patikrinti kraujospūdį šeimos nariams, Jums reikia pirkti kraujo spaudimo matuoklį, tačiau kaip jį išsirinkti?

Gamintojas ir funkcijos

Gamykla, gamintojas                                          

Pirmas dalykas į kuri reikėtų atkreipti dėmesį – gamintojas ir jo pateikiami patikimumo sertifikatai. Kraujas yra pakankamai sudėtingas organizmo audinys, tad tiksliai išmatuoti kraujospūdį bei pulsą gali tik kliniškai patikrinti prietaisai. Mes rekomenduojame Japoniškus, Šveicariškus bei Singapurišus prekių ženklus tokius kaip „Omron“, „Little Doctor“, „Microlife“ ir „Nissei“ [4,5,6,7]. Visi minimi gamintojai pateikia prietaisų patikimumo ir patikrinimo sertifikatus, tad galėsite būti tikri matavimo rezultatais.

Antras – funkcijos. Pirkti kraujospūdžio matuoklį reikėtų tik gerai išnagrinėjus jo funkcijas. Be abejo svarbiausios funkcijos yra sistolinio ir diastolinio kraujo spaudimo bei pulso matavimas. Visi šiuolaikiniai prietaisai atlieka kraujospūdžio matavimą, bet rinkoje dar pasitaiko senesnių modelių, kurie nerodo pulso. Pulsas yra vienas svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų diagnostikos rodiklių. Ypač svarbią vietą pakitęs pulsas užima aritmijų diagnostikoje [8], tad pirkti kraujo spaudimo matuoklį, kuris nematuoja pulso yra neracionalu ir netikslinga. Kita pakankamai svarbi funkcija – neritmiškos širdies veiklos nustatymas. Ši funkcija pravers visiems, net ir neturintiems aritmijos, nes žmonės dažnai nejaučia širdies veiklos sutrikimų. Nepaisant to, neritmiška širdies veikla gali provokuoti pavojingas būsenas (pvz. prieširdžių virpėjimą, skilvelinę tachikardiją ir t.t.), tad labai svarbu kuo anksčiau nustatyti neritmišką širdies veiklą ir pradėti gydymą. Minėtų funkcijų užteks daugumai žmonių. Apie ypatingus poreikius ir kraujospūdžių aparatų funkcijas senjorams, nutukusiems žmonėms arba jei yra padidėjęs spaudimas vaikui galite paskaityti kitame mūsų straipsnyje: https://aceso.lt/blogs/straipsniai-patarimai/rekomendacijoms-perkantiems-spaudimo-matuokli-senjorui-ar-vaikui

Automatinis, pusiau automatinis ar mechaninis?

Omron M2 basic, omron kraujospūdžio matuoklis, omron spaudimo matuoklis

Kiekvienas turi pirkti kraujospūdžio matuoklį pagal savo poreikius. Automatinis spaudimo matuoklis – optimalus variantas beveik visiems. Toks prietaisas viską padaro už Jus, telieka paspausti mygtuką bei laukti rezultatų. Pusiau automatinių spaudimo matuoklių vis rečiau galima rasti Lietuvos rinkoje ir nuo automatinių jie skiriasi tik tuo, kad oras į manžetę pripučiamas balionėlio, o ne kompresoriaus pagalba. Mechaninis spaudimo matuoklis tiks profesionalams, su juo kraujospūdis matuojamas labai greitai ir itin tiksliai, tačiau pulsas nėra rodomas, o pats spaudimo matavimas reikalauja tam tikrų žinių ir įgūdžių.

Riešinis spaudimo matuoklis, ar verta jį rinktis?

Omron riešinis kraujospūdžio matuoklis, riešinis spaudimo matuoklis

Beveik visi Lietuvoje parduodami spaudimo matuokliai yra žastiniai, tokio tipo matuokliai yra patys populiariausi, tačiau riešinis spaudimo matuoklis turi vieną didelį privalumą – kompaktiškumą. Būtent dėl to jis tiks aktyviems ir keliaujantiems žmonėms, norintiems sekti savo širdies veiklą kad ir kur bebūtų. Nemažai žmonių yra įsitikinę, kad riešiniai spaudimo matuokliai yra netikslūs, tačiau žinomi gamintojai „Omron“, „Microlife“ bei „Nissei“ deklaruoja, kad jų tikslumas nesiskiria nuo žastinių spaudimo matuoklių tikslumo. Problema tame, kad riešinis spaudimo matuoklis kraujospūdį bei pulsą teisingai fiksuoja tik jei riešas laikomas širdies lygyje. Jei riešas laikomas ant stalo matavimo rezultatai bus netikslūs. 

Taigi išsirinkti ir pirkti kraujospūdžio matuoklį nėra sunku, tereikia prieš perkant pasidomėti gamintoju, prietaiso funkcijomis, įsivertinti ar turite ypatingų poreikių bei išsirinkti matuoklio tipą.          

 Šaltiniai:

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4014636/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30277729

[4] https://omronhealthcare.com/

[5] https://littledoctor.sg/

[6] https://www.microlife.lt/

[7] http://www.nissei-kk.co.jp/english/health/

[8] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/sms.12917

 


Palikti komentarą

Komentarai yra peržiūrimi prieš paskelbiant