Biohakingas: raktas į sveiką gyvenimą?
Kas yra biohakingas ?
Biohakingas (angl. “biohacking”) – tai sveikas gyvenimo būdas, kurio tikslas – prailginti gyvenimo trukmę. Nėra vieno teisingo dbūdo, kaip praktikuoti “biohakingą”. Kiekvienas žmogus turi rasti savo veiklų ir metodų kombinaciją, kuri jam padėtų užtikrinti optimaliausias sąlygas pasiekti sveikatos viršūnes.
Nors biohakingas gali atrodyti kaip didžiulis gyvenimo pokytis, visai nebūtina iš pagrindų keisti savo rutinos. Koreguodaminet nedidelius įpročius, jau žengiate žingsnį link sveikesnės gyvensenos.
Taigi, pusryčiams pasirinkdami avižas vietoje batono ir dakteriškos dešros, jau užsiiminėjate biohakingu. Bet, jei vis dėlto norėtumėte pakeisti gyvenimo įpročius radikaliau – štai kaip biohakingas dažniausiai pritaikomas kasdienybėje.

Nuotrauka priklauso Freepik
Kokia yra biohakingo kilmė?
Dvidešimtaisiais savo gyvenimo metais Deivas Aspris pradėjo domėtis ilgaamžiškumu. Tuo metu jis sirgo lėtinio nuovargio sindromu, artritu ir prediabetu. Jam pasveikus, Deivas, supratęs sveikatos vertę, norėjo paskatinti kitus anksčiau domėtis, kaip praiilginti savo gyvenimo trukmę. Todėl 2011 m. Deivas pradėjo biohakingo judėjimą (oficialiai terminas “biohacking” buvo įtrauktas į anglų kalbos žodyną 2018 m.), o 2015 m. pradėjo kasmetinę biohakingo konferenciją, siekdamas plačiau skleisti žinias apie šį gyvenimo būdą.
Ar biohakingas saugu?
Gyvenimą prailginti galintys metodai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nepavojingi. Juk jie skirti pagerinti mūsų sveikatos būklę, ar ne taip?
Vis dėlto, prieš pradedant „biohakinti“ reikėtų:
-
Įsitikinti, kad neturite lėtinių ligų;
-
Pasitikrinti, ar nesergate širdies ir kraujagyslių ligomis;
-
Įsivertinti, ar dabartinė sveikatos būklė yra tinkama gyvenimo būdo pokyčiams;
-
Pasitarti su savo šeimos gydytoju arba vaistininku.
Žinoma, viskas priklauso nuo to, kaip radikaliai žadate keisti savo gyvenimo būdą. Šiek tiek pakeitus mitybos racioną problemų neturėtų kilti. Tačiau, norint imtis protarpinio badavimo ar šalto vandens terapijos, reikėtų tai daryti mažais žingsneliais ir atsižvelgiant savo sveikatos būklę.
Kaip pradėti užsiimti biohakingu?
Kaip jau minėta anksčiau, pradėti galite atsisakydami nedidelių žalingų įpročių. Gaiviuosius gėrimus pakeiskite vandeniu, rinkitės mažiau perdirbtus maisto produktus, skirkite daugiau dėmesio miego kokybei ir pan.
Tačiau, net jei vis dėlto norėtumėte radikaliau pakeisti savo gyvenimą, jums tikrai nebūtina imtis genetinės manipulacijos ar pirkti brangių nootropikų. Štai keli biohakingo būdai, kuriuos galite (beveik) be jokių papildomų išlaidų ir priemonių įtraukti į savo rutiną.
Protarpinis badavimas
Protarpinis badavimas – tai valgymo būdas, kurio pagrindinis principas - tam tikrą laiko intervalą nevalgyti. Šis mitybos grafikas žavi biohackerius dėl įvairių priežasčių:
-
Pagerintas jautrumas insulinui
-
Tyrimai rodo, jog protarpinis badavimas gerina jautrumą insulinui. Ką tai reiškia? Mūsų organizmai turi būti jautrūs insulinui, kad galėtų efektyviau naudoti gliukozę. Taigi kuo mes jautresni šiam hormonui, tuo didesnis šansas išvengti 2 tipo diabeto ir kitų metabolinių ligų.
-
Ląstelių atstatymas
-
Protarpinis badavimas skatina procesą, vadinamą autofagija. Ląsteliu autofagijos metu kūnas “išmeta šiukšles” - pašalina senąsias ląsteles, ir pakeičia jas naujomis. Tai padeda užtikrinti homeostazę arba, kitaip, organizmo balansą.
-
Tyrimai rodo, kad autofagija gali padėti prailginti gyvenimo trukmę, ir sumažinti su amžiumi asociajuojamų ligų riziką, tokių kaip alzheimeris, hipertenzija ir t.t.
Miego kokybės gerinimas
Kokybiškas miegas labai svarbus mūsų sveikatai, todėl turbūt savaime aišku, kad biohackeriai taip pat ieško būdų, kaip geriau išsimiegoti. Naudodami biohakingo būdus savo miego rutinos pertvarkymui, galite sustiprinti savo imunitetą, pagerinti kognityvines funkcijas, ir nuotaiką. Tačiau kaip tai padaryti?
-
Popietės be kafeino
-
Turbūt daugelis mūsų visdar nesugeba išvengti kafeino po pietų - paskutinėmis darbo valandomis sunku likti žvaliems ir energingams. Deja, kavos ir energetinių gėrimų reikėtų atsisakyti net 8 valandas prieš miegą. Iš pradžių tai gali atrodyti neįmanoma, tačiau, laikui bėgant, geresnis miegas turėtų jums savaime padėti išlaikyti budrumą.
-
Miegui palanki aplinka
-
Prieš eidami miegoti, įsitikinkite, kad jūsų miegamajame vyrauja visiška tamsa. Jei neturite užuolaidų, nusipirkite akių kaukę. Pašalinkite tokius daiktus kaip elektroninį žadintuvą ar ryšio modemą iš savo akiračio - net mažiausias kiekis šviesos gali sutrikdyti mūsų smegenis, ypač miegant.
-
Sveikas cirkadinis (vidinis) ritmas
-
Ar kartais praleidžiate daug daugiau laiko scroll’indami telefone prieš miegą nei norėtumėte? Staiga pasižiūrite į laikrodį ir suprantate, jog jau vidurnaktis? Galbūt galvojate, jog jei kitą dieną pamiegosite ilgiau, galėsite “miegą atsigriebti”. Kad ir kaip būtų gaila, mūsų miego tvarkaraštis turėtų visąlaik būti vienodas -svarbu ne tik išmiegoti 8 valandas, bet ir užtikrinti, kad eitumėte miegoti, ir keltumėtės tuo pačiu metu.
-
Kalbant apie ekranus, nesvarbu, ar tai būtų televizoriaus, telefono, ar komputerio ekranas, visų jų reikėtų griežtai vengti prieš miegą. Jei vis dėlto turite naudotis telefonu, pavyzdžiui, laukiate svarbaus skambučio - įsijunkite miego (kai kuriuose telefonuose dar vadinamu mėlynos šviesos filtro arba akių komforto) režimą. Jūsų smegenys turi atpažinti, kad atėjo naktis. Daugelis žmonių praneša, jog miego kokybė pagerėja, nustojus žiūrėti į mėlynąją šviesą skleidžiančius ekranus prieš miegą.
Nuotrauka priklauso Freepik
Meditacija
Galbūt jus nustebins, jog meditacija - biohacking dalis. Tai yra vienas lengviausių būdų užsiiminėti biohakingu. Medituoti galite betkur - ar būtumėte viešbutyje Balyje, ar namuose. Tačiau kaip meditacija padeda mums žengti žingsnį link sveikesnio gyvenimo?
-
Pokytis smegenų chemijoje
-
Reguliariai praktikuodami meditaciją, galite pakeisti savo smegenų chemiją. Meditacija paveikia midolinę smegenų dalį, dar vadinama amygdala, kuri atsakinga už mūsų emocijas. Palaipsniui turėtų sumažėti kortizolio kiekis, tapti lengviau susidoroti su chroniškais skausmais ir pasidaryti lengviau kovoti su alkoholio ar maisto priklausomybe.
Nuotrauka priklauso Freepik
-
Pagalba kovojant su kognityviniais sutrikimais
-
Tyrimai parodė, jog meditacija gali padėti gerinti atmintį, turintiems kognityvinius sutrikimus (Alzheimerį, sklerozę ir t.t.), ir taip pat sumažinti jų riziką. Kitaip tariant, meditaciją galima naudoti ne tik jau pažeistos atminties gerinimui, bet taip pat kaip prevencinę šių ligų priemonę.
Trumpai apie biohakingą
Biohakingas – tai sąmoningas gyvenimo būdo tobulinimas, kurio tikslas – geresnė sveikata, didesnė energija ir ilgesnė gyvenimo trukmė. Tai nėra griežtų taisyklių rinkinys – kiekvienas gali susikurti individualų „biohakingo“ planą, paremtą mažais, bet veiksmingais įpročių pokyčiais. Populiariausi biohakingo būdai – išmanieji įrenginiai, protarpinis badavimas, miego kokybės gerinimas, bei meditacija. Visi šie metodai padeda pasiekti vidinę pusiausvyrą ir gyventi sąmoningiau bei sveikiau.
Palikti komentarą