Arterinė hipertenzija ir cukrinis diabetas

Arterinė hipertenzija arba kitaip aukštas kraujo spaudimas ir cukrinis diabetas yra 2 glaudžiai tarpusavyje susijusios ligos. Jeigu sergate didelio kraujospūdžio liga, tikimybė susirgti diabetu padidėja net 60% [1]. Abi ligos stiprina viena kitos sukeliamą žalingą poveikį organizmui. Sergant hipertenzija ir cukralige apie 2-3 kartus padidėja insulto ir infarkto tikimybė, taip pat dažniau vystosi širdies nepakankamumas ir kitos širdies ligos.

Rekomendacijos sergantiems

Daktaras, gydytojas, lygos diagnozavimas, gydytojo konsultacija

Jau minėjome, kad jei jūsų kraujo spaudimas nuolat padidėjęs, galite susirgti diabetu. Sergantieji 2 tipo cukralige turėtų sunerimti, nes net 80 % tokių ligonių turi antrą ligą – hipertenziją. Pacientai, kuriems pasireiškė 1 tipo cukrinis diabetas gali jaustis kiek ramiau, nes tik apie 25% tokių žmonių serga hipertenzija.  

Jeigu sergate viena iš minėtų ligų, esate aukštos rizikos grupėje, tad Jums reikėtų pasirūpinti savo sveikata ir sveika gyvensena kuo anksčiau tam, kad sustabdytumėte arba bent atitolintumėte gretutinės ligos išsivystymą.

Didžiausias rizikos faktorius – viršsvoris[2]. Žmonės, turintys viršsvorio žymiai dažniau serga abejomis ligomis. Tokiems žmonėms blogėja medžiagų apykaita, gali pablogėti jautrumas insulinui, organizmo aprūpinimas krauju ir t.t. Kiti rizikos faktoriai, tokie kaip rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas silpnina organizmą ir blogina imunitetą, tad šių įpročių reikėtų atsisakyti. Nepamirškite ir apie sveiką mitybą, ypač didelį dėmesį skirkite druskos suvartojimo mažinimui. Nesaikingas druskos vartojimas ženkliai didina tikimybę susirgti hipertenzija, vartokite jos ne daugiau, nei 3 g per parą. Jeigu norite geriau kontroliuoti savo ligą ir užkirsti kelią kitų ligų išsivystymui, turite būti fiziškai aktyvus. Reguliariai vaikščiokite, plaukiokite, važinėkitės dviračiu ir t.t. Vidutinio sunkumo fiziniai pratimai gerina širdies veiklą, lipidų ir kitų medžiagų apykaitą, organizmo jautrumą insulinui, kraujotaką bei mažina rimtų diabeto ar širdies ligų komplikacijų pasireiškimą, lėtina šių ligų vystymąsi. Turėkite omenyje, kad sunkūs ir nesaikingi fiziniai pratimai turi neigiamą įtaką žmogaus organizmui ir gali provokuoti širdies hipertrofiją, hipoglikemiją ir kitas pavojingas būkles.

Diagnostikos svarba

Kraujospūdžio matavimas, gydytojas matuoja kraujospūdi, kraujo spaudimo matavimas

Aukštas spaudimas, neritmiškas pulsas, aritmija, arterinė hipertenzija bei kitos širdies ligos dažnai lieka nepastebėtos ilgą laiką. Jų diagnozavimo metu pacientai dažnai jau serga kitomis ligomis, o žala organizmui būna neatstatoma. Diabetas taip pat gali ilgą laiką vystytis nepasireiškiant jokiems simptomams, tad labai svarbu skirti laiko profilaktiniams tyrimams [3]. Rekomenduojame lankytis pas savo šeimos gydytoją ir atlikti kraujo tyrimą ir elektrokardiogramą bent kartą per metus.

Diagnozavimas ir kontrolė namų sąlygomis

Gliukometras, gliukozės kiekio nustatymas, gliukozės matavimas

Diabeto diagnostikai bei kontrolei naudojami gliukometrai, kurių pagalba išmatuojamas gliukozės kiekis kraujyje. Šio rodiklio norma yra 3.33 – 5.55 mmol/l. Turėkite omenyje, kad gliukozės kiekis gali būti labai aukštas po valgio ar labai žemas ilgai nevalgius. Tai yra normalu.

Microlife, Microlife BP B3 AFIB, Microlife BP P3 comfort, Microlife kraujospūdžio matuoklis, kraujo spaudimo matuoklis

Aukštas spaudimas diagnozuojamas kraujospūdžio matuoklio pagalba. Mes rekomenduojame rinktis tik patikimų gamintojų (pvz. „Omron, Nissei, Microlife), kliniškai patvirtintus ir tikslius kraujospūdžio matuoklius. Jeigu jau sergate abejomis ligomis, pasitikrinkite ar prietaisas buvo ištirtas matuojant kraujospūdį cukralige sergantiems žmonėms. Tokių matuoklių Lietuvos rinkoje yra labai nedaug. Vienas iš jų yra „Microlife BP B3 AFIB“.

Jeigu jus kamuoja širdies permušimai ar neritmiškas pulsas, pasirūpinkite, kad Jūsų kraujospūdžio matuoklis nustatinėtų aritmiją. Praktiškai visi vidutinio lygio (Microlife BP A2, Omron M3 comfort, Nissei DS-10) spaudimo matuokliai nustato pulso aritmiją.

 Šaltiniai:

[1] https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/managing-your-diabetes/blood-pressure

[2] https://www.diabetes.co.uk/lifestyle-changes-for-type2-diabetes.html

[3] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/diagnosis-treatment/drc-20371451

 


Palikti komentarą

Komentarai yra peržiūrimi prieš paskelbiant